SEOWeb Sitesi

CMS (İçerik Yönetim Sistemi) nedir?

10 Kasım 2018 Yazar: 0 Yorum

CMS nedir? CMS açılımı “Content Management System” Türkçe anlamı ise “İçerik Yönetim Sistemi”dir. İçerik yönetim sistemleri, kodlarla uğraştırmayan, tamamen kolay bir şekilde sitede ekleme, çıkarma, güncelleme yapmak için kullanıcıya sunulan hazır sistemlerdir. Bu sistemler HTML, CSS, PHP, Framework, Node.js, Javascript gibi programlama dillerinin bir arada kullanılarak oluşturulmaktadır.

İçerik yönetim sistemlerinin öne çıkan en önemli özellikleri:

  • Verimlilik: CMS ile normalde harcadığınız zaman ve enerjinin neredeyse yarısı ile sitenizdeki güncelleme, ekleme ve silme işlemlerini yapabilir veya yeni bir site kurabilirsiniz.
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): SEO için önemli olan, yazınızı güncel tutma, başlık hiyerarşisi, görsellik, kullanıcı deneyimi gibi kuralları kolayca uyarlayabilirsiniz.
  • Kullanıcı Deneyimi: Kullanıcıların rutin kullandıkları arama, üye olma gibi işlemleri kendi içerisinde hazır bulundurmaktadır.
  • Mobil Optimizasyon: CMS’ler ile mobil için ekstra ayarlama yapmanız gerekmemektedir. Gelişmiş CMS’ler tarafından mobil optimizasyon sunulmaktadır.
CMS Nedir?

CMS Nedir?

En Yaygın Kullanılar CMS’ler

  • WordPress
  • Joomla
  • Drupal

Kurulum Süresi ve Karmaşıklık

Kurulum, bir CMS kullanmaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şeydir, bu yüzden bu araçları kurmak için gerekenlere bir göz atalım.

Drupal

Drupal

Drupal

Drupal, birçoğu tarafından tümünün kurulumu ve kullanımı için en karmaşık olanı olarak kabul edilir, ancak bu artık doğru değildir. Drupal gelişti ve süreç oldukça basitleşti. Dosyaları web sitesinden indirin, sıkıştırın ve içeriği web sunucunuzun kök klasörüne yerleştirin. Ardından, tarayıcıdan kök klasöre erişin. Oradan, yazılımın sizin için yapmasına izin verin. Ancak, Drupal siteniz için bir veritabanı oluşturmayı ve yükleme işlemini başlatmadan önce veritabanı kullanıcı adını ve parolayı elinizde bulundurmayı unutmayın.

Joomla

Joomla

Joomla

Drupal gibi, Joomla ayrıca kurulum sırasında veritabanı adını sağlamanız gerekiyor. Joomla’daki yükleme işlemi, Joomla’nın yükleme sırasında sağladığı birkaç ek seçenek dışında Drupal’a benzer. Örneğin, Joomla sitenizin kurulumdan sonra çevrimdışı olması gerekip gerekmediğini seçebilir ve son yüklemeden önce tüm konfigürasyonları görebilirsiniz. Ayrıca, bir güvenlik özelliği olarak, yükleyici kurulumdan sonra kurulum kodu klasörünü kaldırmayı gerektirir.

WordPress

Wordpress

WordPress

Çoğu kişi, bu üç CMS aracını kullanmak için WordPress’in en kolay olduğunu düşünmektedir. WordPress, diğer ikisi ile aynı bilgiyi gerektirir, ancak bu, kurulumun iki aşamasının ardında gizlidir. İlk kısım config.php dosyasının oluşturulmasıdır (veritabanı, kullanıcı adı / şifre, veritabanı sunucusu vb. İle ilgili tüm bilgiler bu dosyaya girilir). Bu yapıldıktan sonra, WordPress kurulumu için sadece bir tıklama var. Bir config.php dosyanız varsa (önceki yüklemenizden veya el ile oluşturduysanız) ilk adımı yapmaya gerek yoktur. Yükleyici, dosyayı otomatik olarak arar ve yalnızca mevcut değilse config.php dosyasının oluşturulmasına götürür.

Özetle

Bu araçların üçünün kurulumu, sadece birkaç fark edilebilir farklılık ile kolay ve benzerdir. Drupal yüklemesi biraz uzun görünmekle birlikte, Joomla birkaç ekstra seçenek ve yükleyici dosyalarının silinmesi için güvenli bir özellik sunuyor. WordPress minimal bir arayüze sahiptir ve hızlı kurulum hoş hissettirir, ancak kurulum sırasında çok fazla konfigüre etmenize izin vermez. Ancak, hepsi diğerleri arasında veritabanı adı, kullanıcı kimliği ve şifre gibi temel bilgilere gereksinim duyarlar.

Kullanım kolaylığı

Bu, bir CMS’ye sahip olmanın başka önemli bir yönüdür. CMS’nizin birçok özelliği olduğunu biliyorsunuz, ancak kullanım kılavuzunu okumaya gerek kalmadan bunları kullanmanız gerekecek. Öyleyse, şeyleri kendiniz çözmek ne kadar kolay ya da zor bir şeydir.

Drupal

Drupal

Drupal

Drupal, çok basit ve basit bir kullanıcı arayüzünde (UI) çok önemli özellikler sağlar. Yönetici hesabına giriş yaptıktan sonra, Drupal sitenizin tüm önemli yönlerini gösteren, üstte bir menü çubuğunuz var. Sitenizdeki tüm içeriklerin ve yorumların bir listesini gösteren ve bunları eklemenizi veya yönetmenizi sağlayan bir içerik bağlantısı vardır. Örneğin, yayınlamak / kaldırmak için . Menüdeki diğer bağlantılar da oldukça sezgiseldir: Yapı, Görünüm, İnsanlar, Modüller, Konfigürasyonlar ve Raporlar. Her isimde, muhtemelen orada ne olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Joomla

Joomla

Joomla

Joomla admin sayfasına ilk kez giriş yaptığınızda, muhtemelen biraz kaybolacaksınız. Sayfadaki pek çok menü ile hem dikey hem de yatay olarak neyin ne olduğunu anlamak biraz zor. Ancak, sayfanın sol tarafındaki menünün, üstteki ana menüden yalnızca önemli bağlantıların bir koleksiyonu olduğunu anlayacaksınız. Drupal’da olduğu gibi, Joomla sitenin tüm önemli yönlerini farklı menü öğeleri olarak listeler ve her menü öğesinin altında daha fazla bağlantı bulunan bir açılır pencere bulunur. Genel Joomla admin arayüzü daha cilalı ve rafine (Drupal ile karşılaştırıldığında) ve aynı zamanda web sitesinde daha ince ayarlı kontrol sağlar, ama aşağıya doğru Joomla için yeni iseniz çok fazla düğme ve her yerde bağlantılar bulacaksınız ve belgelere bakmadan kullanımlarını anlamak zor olabilir.

WordPress

Wordpress

WordPress

WordPress, basit ve kullanımı kolay olmak için yaşar. Arayüz minimaldir ve özellikle acemi olmak üzere bir fark yaratan dili anlamak kolaydır. Örneğin, yönetici açılış sayfasındaki düğme “Sitenizi Özelleştir” ifadesini kullanmaktadır. Kullanıcıların devam etmesini ve denemesini teşvik etmektedir. Daha teknik bir dil kullanan Joomla / Drupal arabirimiyle karşılaştırıldığında, WordPress’in kesinlikle bir kenarı var.

Teknik arka planı çok az olan ya da hiç olmayan kullanıcılar tarafından yönetilen web siteleri veya sık güncellemeler gerektiren küçük web siteleri için muhtemelen WordPress yoldur. Arayüz çok basit ve gerçekten sizin için bir şeyler yapmak için birini işe almanız gerekmez. Ancak, biraz oynamayı ve yol boyunca bir şeyler öğrenmeyi düşünmüyorsanız, Joomla çok daha ilginç. Siteyi daha büyük bir ölçüde yönetmenize izin veren çok sayıda ayar ve denetime sahiptir. Drupal bile, daha basit ama sağlam görünümlü bir arayüzle aynı şeyi yapmanıza izin verir.0 Yorum "CMS (İçerik Yönetim Sistemi) nedir?"


Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz *

Bir cevap yazın

css.php